Mestský úrad » Podávanie daňového priznania k dani z nehnuteľností

Podávanie daňového priznania k dani z nehnuteľností
Popis

Predmetom dane z nehnuteľností je daň z pozemkov, daň zo stavieb a daň z bytov. Priznanie k dani z nehnuteľností je daňovník povinný podať príslušnému správcovi dane do 31. januára toho zdaňovacieho obdobia, v ktorom mu vznikla daňová povinnosť k týmto daniam alebo niektorej z nich podľa stavu k 1. januáru zdaňovacieho obdobia.

Elektronický formulár

Čo potrebujeme (Doklady – prílohy)

K daňovému priznaniu je potrebné doložiť: rozhodnutie o povolení vkladu do katastra nehnuteľností z Katastrálneho úradu, kópiu Kúpno-predajnej zmluvy, Darovacej zmluvy, Osvedčenie o dedičstve s vyznačením právoplatnosti, Oznámenie o výsledku dobrovoľnej dražby, Dohodu spoluvlastníkov o určení zástupcu, Kolaudačné rozhodnutie, Stavebné povolenie, Oznámenie o užívaní stavby, Notársku zápisnicu s vyznačením rozhodnutia o povolení vkladu do katastra a pod.

Zníženie dane z nehnuteľnosti vo výške 50 %: u stavieb a bytov na bývanie vo vlastníctve ťažko zdravotne postihnutých osôb, držiteľov preukazov ŤZP a ŤZP/S, slúžiace pre motorové vozidlo na ich osobnú dopravu. Daňovník je povinný k poskytnutiu daňového zníženia doložiť kópiu preukazu ŤZP, ŤZP/S.

Priznanie k dani zo stavieb: Na zaradenie stavieb do predmetu dane je rozhodujúci účel jej využitia k 1.1. zdaňovacieho obdobia.

Priznanie k dani z pozemkov: smerujúci je údaj v katastri nehnuteľností.

Priznanie k dani z bytov: smerodajný je údaj v katastri nehnuteľností, výmera podlahovej plochy bytu vrátane pivnice.

Sadzby dane: nájdete v aktuálnom VZN Mesta Šurany o miestnych daniach a ich platných dodatkov.

Kto vybavuje

• tel.:
  • kancelária:

Poplatok

výšku dane oznámi referát daní a poplatkov rozhodnutím, ktoré doručí vlastníkovi nehnuteľností do vlastných rúk

Lehota

do 31. januára bežného roka

LEGISLATÍVA:
  • Zákon č.582/2004 Z. z. Zákon o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady v znení neskorších predpisov
  • Zákon č.563/2009 Z. z. Zákon o správe daní (Daňový poriadok) a o zmene a doplnení niektorých zákonov
  • Všeobecne záväzné nariadenie mesta
vlajka